Zdrady i powroty - Elżbieta Jodko-Kula

Książka „Zdrady i powroty” autorstwa Elżbiety Jodko-Kuli jest kolejną odsłoną zapoznawania się przeze mnie z twórczością polskich autorów.
Tym razem również się nie zawiodłam, gdyż powieść ta pomimo stosunkowo małej liczby bohaterów jest historią wielowątkową, w której autorka odsłania przed czytelnikiem całe mnóstwo skomplikowanych relacji rodzinnych i międzyludzkich…

Po śmierci jednej z bohaterek – Ewy – sytuacja jej rodziny ulega całkowitej destabilizacji. Stopniowo zaczynają wychodzić na jaw rodzinne sekrety, pretensje i żale bohaterów. Ich role w rozpadającej się stopniowo rodzinie zaczynają diametralnie się zmieniać.

Powieść ta ukazuje do czego może doprowadzić długotrwały proces zakłamania dotykający często najbliższe sobie osoby w podstawowej komórce społecznej jaką jest rodzina.
Umiejętności obserwacyjne autorki doskonale naświetlają nam jak ogromny wpływ na dorosłe życie człowieka mają wszelkie niedostatki zaznane w rodzinnym domu. Zwłaszcza te dotykające sfery psycho-emocjonalnej, które są zazwyczaj najgłębiej ukrywane. Okazuje się, iż niezwykle mocno rzutują one na późniejszą samoocenę oraz kształtowanie swego dorosłego życia i budowanie wszelakich relacji przez osobę, która ich doznała.

Mimo, że książka ta porusza dosyć trudną tematykę to podana ona została w sposób przystępny dla czytelnika. Powieść skłania do refleksji i w pewnej mierze przełamuje schemat, iż to, co nas w życiu spotyka można odczytać wyłącznie jednoznacznie, gdyż jak się koniec końców okazuje ludzka egzystencja wraz z jej niezliczonymi kolejami losu ma bardzo wiele twarzy.

Za udostępnienie do recenzji dziękuję Wydawnictwu Szara Godzina.

* https://www.facebook.com/KsiazkowoLC *