Wspomnienia w kolorze sepii - Anna J. Szepielak

Po „Młynie nad Czarnym Potokiem” przyszedł czas na lekturę najnowszej powieści Anny J. Szepielak noszącej tytuł „Wspomnienia w kolorze sepii”

Jak często pochylamy się nad tym ile tak naprawdę znaczą dla nas i jak w gruncie rzeczy cenne są wspomnienia rodzinne? Jako dzieci z chęcią słuchamy opowieści snutych przez babcię czy dziadka, jako młodzi ludzie zazwyczaj jesteśmy nimi znudzeni jako powtarzanymi na wszelkich rodzinnych uroczystościach po raz n-ty historiami, a jako dorośli, gdy tych, którzy mogli nam przybliżyć bardzo wiele istotnych faktów z życia naszych przodków zwykle nie ma już wśród nas zaczynamy odczuwać niedosyt dotyczący tego właśnie tematu uświadamiając sobie coraz bardziej jak niewiele w niniejszej kwestii wiemy…

Podobnie jest z bohaterką książki, Joanną, która będąc po przejściach powoli na nowo odbudowuje swoje życie. Codzienność w małym miasteczku rządzi się jednakże swoimi prawami, właściwie nic nie jest tutaj w stanie pozostać tajemnicą.

Równolegle mamy możliwość śledzenia wątku toczącego się w dosyć odległym od współczesności czasie. Osnowa ta tworzy swego rodzaju tło dla  stopniowego odkrywania zagadek przeszłości na potrzeby tworzonego przez Asię drzewa genealogicznego.

W powieści tej autorka rozsnuła przed czytelnikiem panoramę zagadnień dotyczących historii jak również całą gamę barwnych i niezwykle różnorodnych postaci. Nie zabrakło także wątku miłosnego, który niesie ze sobą nie tylko emocje, ale też wnosi w życie naszych bohaterów sporo zawiłości, co nie pozwala nam nudzić się podczas lektury.

Nie wiem jak Wy, ale ja osobiście bardzo lubię skonstruowane tak dwutorowo powieści. Dodatkowym atutem tej książki jest płynność z jaką autorka przemieszcza się między oboma wątkami.

Jeśli więc chcecie wraz z Joanną odkrywać zarówno rodzinne tajemnice, jak też różnorakie prawdy, których stopniowo dowiaduje się nasza bohaterka o sobie samej to zapraszam Was do tego, abyście zanurzyli się we „Wspomnienia w kolorze sepii”, a z całą pewnością nie pożałujecie poświęconego na to czasu!

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.

* https://www.facebook.com/KsiazkowoLC *